Projektowanie doświadczeń użytkownika

UX nie tylko w świecie cyfrowym

W świecie gdzie każda interakcja ma znaczenie, projektowanie doświadczeń użytkownika (UX) wykracza daleko poza granice branży IT, obejmując szeroki wachlarz punktów styku między marką a klientem (nawet tym potencjalnym). Niezależnie od tego, czy chodzi o aplikację mobilną, stronę internetową, fizyczny sklep czy nawet sposób pakowania produktów, UX odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu percepcji i zadowolenia klientów. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest UX, jak różni się od UI, podkreślając, że doświadczenie użytkownika dotyczy znacznie więcej niż tylko produktów cyfrowych. Na koniec dorzucimy kilka przydatnych źródeł z których warto czerpać wiedzę w tym temacie.

Czym jest UX?

UX (ang. user experience), czyli doświadczenie użytkownika, to kompleksowy proces projektowania produktów, usług i środowisk z myślą o zapewnieniu maksymalnej satysfakcji i użyteczności. Obejmuje on wszystkie aspekty interakcji klienta z marką, od pierwszego kontaktu, przez proces zakupu, aż po obsługę posprzedażową. W projektowaniu doświadczeń użytkownika kluczowe jest zrozumienie, że każdy punkt styku ma wpływ na odbiór marki przez daną osobę.

W przeciwieństwie do powszechnej opinii UX nie ogranicza się jedynie do świata cyfrowego. Doświadczenie w sklepie, sposób prezentacji produktu, jego opakowanie, a nawet interakcje z personelem, wszystko to wpływa na UX. Dobre doświadczenie użytkownika jest takie, które spełnia lub przekracza oczekiwania klienta na każdym etapie jego “podróży z marką”.

UX a UI – kluczowe różnice

Podczas gdy UX jest szerokim pojęciem dotyczącym całokształtu doświadczeń użytkownika, UI (ang. User Interface), czyli interfejs użytkownika koncentruje się na aspektach wizualnych i interakcyjnych produktów cyfrowych. UI to to, co widzimy i jak wchodzimy w interakcję z aplikacją czy stroną internetową (np. układ, kolory, typografia). Oba te elementy, choć różne są ze sobą ściśle powiązane i wspólnie przyczyniają się do sukcesu produktu, usługi czy marki.

Znaczenie UX w różnych branżach

Zrozumienie i skupienie się na UX ma kluczowe znaczenie nie tylko w branży technologicznej, ale również w handlu detalicznym, usługach, turystyce, gastronomii i wielu innych. Jak już wspominaliśmy doświadczenie użytkownika wychodzi daleko ponad świat cyfrowy. Poniżej trochę dosłownych przykładów:

Fizyczne sklepy i przestrzenie handlowe:

 • Układ przestrzeni – ułatwia nawigację i sprawia, że zakupy są bardziej intuicyjne.
 • Oświetlenie i muzyka – tworzą przyjemną atmosferę, zachęcając do dłuższego przebywania w sklepie.
 • Interakcje z personelem: – szkolenie personelu w zakresie obsługi klienta poprawia ogólne wrażenia z zakupów.

Opakowania produktów:

 • Design i funkcjonalność – atrakcyjne i łatwe w użyciu opakowania zwiększają percepcję wartości produktu.
 • Informacje na opakowaniu – jasne i zrozumiałe instrukcje oraz informacje o produkcie podnoszą satysfakcję użytkownika.

Marketing i komunikacja:

 • Personalizacja komunikacji – spersonalizowane wiadomości marketingowe lepiej rezonują z odbiorcami budując pozytywne doświadczenia z marką.
 • Jasność i przystępność informacji – ułatwiają klientom podejmowanie decyzji zakupowych.

Usługi i wsparcie posprzedażowe:

 • Dostępność i efektywność wsparcia – szybka i skuteczna pomoc techniczna czy obsługa reklamacji podnoszą ogólną satysfakcję klienta.
 • Proste procesy zwrotów i wymian – minimalizują frustrację i budują zaufanie do marki.

Doświadczenia w miejscach publicznych i rozrywkowych:

 • Nawigacja i dostępność – łatwość znalezienia i skorzystania z usług czy atrakcji wpływa na ogólną satysfakcję z wizyty.
 • Udogodnienia dla użytkowników – elementy takie jak dostęp do Wi-Fi, miejsca odpoczynku czy czystość obiektu mają duży wpływ na pozytywne doświadczenia.
 • Dostosowanie do specjalnych potrzeb – przystosowanie przestrzeni np. do osób niepełnosprawnych czy rodziców z dziećmi w wózkach wpływa na ich zadowolenie i poczucie zauważenia.

Oczywiście przykładów można byłoby znaleźć znacznie więcej, niezależnie od branży. Tak naprawdę nawet czytając ten artykuł konsumujesz treści od nas jako firmy Orizon i budujesz w głowie wyobrażenie na temat naszej firmy 😉 

Wracając do artykułu…

UX jako przewaga konkurencyjna – rola nowoczesnych technologii

W dzisiejszym zglobalizowanym rynku, gdzie produkty i usługi często stają się niemal identyczne pod względem funkcjonalności i ceny, wyróżniające się doświadczenie użytkownika (UX) może stać się kluczowym czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej firmy. Nowoczesne technologie, takie jak: sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe, Internet Rzeczy (IoT) czy rozszerzona (AR) i wirtualna rzeczywistość (VR), otwierają nowe możliwości dla projektantów UX, pozwalając na tworzenie bardziej intuicyjnych, spersonalizowanych i angażujących doświadczeń dla użytkowników. Dobrze zaprojektowane doświadczenia mogą zapewnić użytkownikom nie tylko efektywne, skuteczne i satysfakcjonujące rozwiązania, ale także wpłynąć na ich emocje.

Krótka refleksja

„Projektowanie polega na zrozumieniu ludzi. Wszystko inne przychodzi w drugiej kolejności.” – Don Norman, współzałożyciel Nielsen Norman Group

Don Norman (często uznawany za ojca UX), a konkretniej jego cytat podkreśla, że sercem każdego udanego projektu UX jest głębokie zrozumienie potrzeb, pragnień i ograniczeń użytkowników. Bez empatii i zaangażowania w poznanie użytkownika, nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są w stanie stworzyć doświadczenia, które prawdziwie rezonuje z ludźmi.

Podsumowanie

Projektowanie doświadczeń użytkownika to nie tylko zadanie dla projektantów cyfrowych. To kompleksowe podejście, które każda firma, niezależnie od branży, powinna przyjąć, aby budować pozytywne i trwałe relacje z klientami. W erze, gdzie doświadczenie klienta często waży więcej niż cena czy produkt, inwestycja w UX jest inwestycją w sukces i przyszłość marki.

Poniżej kilka źródeł z których można dowiedzieć się coś więcej o UX:

 • https://www.nngroup.com/ – to jedno z najbardziej autorytatywnych źródeł wiedzy na temat użyteczności i UX;
 • https://www.smashingmagazine.com/ – to doskonałe źródło dla projektantów i programistów chcących rozwinąć swoje umiejętności w zakresie UX;
 • https://medium.com/ – to jedno z najlepszych miejsc do znalezienia artykułów na temat UX, case studies, trendów w projektowaniu oraz porad dla projektantów.

Jeżeli potrzebujesz porady odnośnie poprawy doświadczeń z Twoją marką napisz lub zadzwoń

Po prostu porozmawiajmy

Author avatar
Orizon Group
Uwielbiamy jeść ciasteczka, więc na naszej stronie stosujemy pliki cookies.