UI jako odpowiedź na potrzeby użytkownika

UI jako narzędzie poznawcze

Uproszczenie interakcji z otaczającą nas rzeczywistością nie jest tylko współczesnym trendem, to fundament rozwoju ludzkości. Nasza nieustanna chęć do łatwiejszego dostępu do produktów i usług sprawia, że narzędzia ułatwiające ten dostęp zyskują na wartości, stając się kluczowym elementem naszej codzienności i dynamiki świata. W naszym najnowszym artykule przybliżymy, jak User Interface (UI) odgrywa znaczącą rolę w biznesie, ułatwiając dostęp do oferowanych dóbr i usług. Skupimy się na tym, jak dobrze zaprojektowany UI może wpływać na sukces przedsiębiorstw i poprawiać doświadczenia klientów.

Co to znaczy UI?

UI (ang. User Interface), czyli interfejs użytkownika, to rodzaj „wspólnej przestrzeni” którą dzielą jednocześnie użytkownicy i twórcy, znajdując wspólny język w interakcji w celu osiągnięcia konkretnego celu. Termin ten używany jest głównie na rynku IT i odnosi się do „wyglądu” stron www czy aplikacji mobilnych. „Wygląd” jest jednak sporym uproszczeniem.

Podstawowym zadaniem UI jest zdefiniowanie konkretnych potrzeb i wymagań konkretnej grupy użytkowników w kontekście danego produktu lub usługi, co stanowi podstawę do określenia języka komunikacji opartej o obrazy, treści tekstowe, animacje, elementy funkcjonalne i hierarchię. Należy zaznaczyć że nie musi dotyczyć to jedynie interaktywnych ekranów naszych telefonów czy komputerów, ale może być skutecznie stosowane w niemal dowolnym przypadku interakcji pomiędzy produktem lub usługą, a użytkownikiem.

Czym różni się UI od UX?

Pojęcia UI i UX stanowią swojego rodzaju „rodzinę pojęć”, nie oznaczają jednak tego samego. O tym czym jest UI już wspomnieliśmy, natomiast UX („User Experience”) odnosi się do określenia doświadczenia użytkownika, jest pojęciem o charakterze o wiele szerszym niż UI. Szczególnie istotnym aspektem wspólnego procesu projektowego, który łączy oba pojęcia, jest fakt, że działania UX-owe rozpoczynają się na wcześniejszym etapie. Warto jednak traktować oba te pojęcia jako szereg następujących po sobie procesów w trakcie pracy nad produktem, elementy jednego, spójnego systemu twórczego, który tylko w tym zestawie daje najbardziej optymalne efekty.

Jaka jest funkcja UI?

Przejdźmy ze strefy teorii do praktyki. Jaka jest właściwa funkcja UI? Dlaczego jego obecność jest tak istotna? Dlaczego sam UX nie wystarczy? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym rozdziale, podając dwa przykłady zastosowania UI i opisując ich wartość dla konkretnych firm. 

Źródło: Freepik.com

Przykład 1: kasy samoobsługowe

Pierwszym przykładem znakomitego wykorzystania możliwości UI są właśnie kasy samoobsługowe w sklepach. Większość dużych marketów wprowadziła to udogodnienie już jakiś czas temu, notując znaczny wzrost tempa obsługi klienta. Pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób UI miał wpływ na tak globalny sukces tego przedsięwzięcia?

Zespół projektantów (czy raczej zespoły, biorąc pod uwagę ilość faktycznie funkcjonujących w tym segmencie systemów) musiał odpowiedzieć sobie na strategiczne pytanie: Jak zaprojektować interfejs systemu, który będzie obsługiwany przez setki tysięcy osób różnych osób każdego dnia, bez specjalnego przeszkolenia? Dodatkowo za pomocą którego użytkownicy skutecznie dokonają zakupów, jednocześnie unikając frustracji wynikającej ze skomplikowania systemu?

Pomimo tego, że systemy kas samoobsługowych różnią się pomiędzy poszczególnymi sieciami handlowymi, to większość z nich łączy jeden wspólny element – wysoka funkcjonalność elementów interfejsu użytkownika. Większość z nas korzystała co najmniej kilka razy ze wspomnianych kas i mimo braku specjalistycznej wiedzy na temat jego obsługi bardzo szybko, niemal intuicyjnie, byliśmy w stanie przejść płynnie przez cały proces sprzedażowy. Oczywiście potencjalnych plusów, zarówno dla sieci handlowych, jak i klientów jest więcej. Są to m. in. czas zaoszczędzony na zakupach, zmniejszenie poziomu stresu itp., ale jest to temat na całkowicie inny artykuł.

Źródło: Unsplash.com – abillion

Przykład 2: aplikacje do zamawiania jedzenia

Kolejnym przykładem wpływu UI na usprawnienie naszego codziennego funkcjonowania mogą być wszechobecne aplikacji mobilne, np. te służące do zamawiania jedzenia. Chociaż już sam pomysł zmiany był rewolucyjny w swoich podstawowych założeniach, to my postaramy się skupić na samym interfejsie użytkownika w całym procesie zamawiania posiłków.

Przyjęte w tego rodzajach aplikacji rozwiązania skupiają się wokół kilku podstawowych założeń, będących odpowiedzią na pytanie: „Jakiego rozwiązań oczekują osoby będące najpewniej… głodne?”. Chociaż wydaje się to wręcz oczywistym pytaniem podczas całego procesu projektowego nad UI aplikacji, to warto zauważyć jak twórcy zaimplementowali poszczególne odpowiedzi na to pytanie. Kluczowym elementem jest tu maksymalne skrócenie procesu zamawiania, szczególnie poprzez elementy ułatwiające obsługę aplikacji. Należą do nich architektura informacji, stały dostęp do funkcjonalnego menu wybranych kuchni świata, czytelne oceny jakości w postaci np. gwiazdek (przyznawanych przez użytkowników) czy realne fotografie potraw. 

Jak się okazuje, nawet tak trywialna czynność jak zamawianie dań przez telefon, rozumianego tutaj jako wykonywanie połączenia telefonicznego, przez wiele lat uznawana była za najbardziej optymalny sposób na interakcję z firmami gastronomicznymi. Jednak nie stanowi ona „końca historii” w zakresie budowania relacji w biznesie i optymalizacji całego procesu. Przykład ten znakomicie pokazuje jak przyjazny obraz funkcjonującej aplikacji sprzyja rozwojowi firm, jednocześnie ułatwiając mniej lub bardziej skomplikowane dotąd procesy.

Czym jeszcze jest UI?

Warto zauważyć że UI może wykraczać poza to, co już opisaliśmy. Oczywiście powyższe akapity odnosiły się do najbardziej popularnej definicji tego czym jest User Interface, ale jego faktyczne możliwości od już kilku lat wykraczają poza utarte schematy. Czym więc jeszcze jest UI?

UI może być również, a może przede wszystkim przewagą konkurencyjną. Patrząc na to zagadnienie szerzej interfejs użytkownika jest ważnym elementem komunikacji biznesowej i wizualnej. Podobnie jak brand, hasła reklamowe czy całe kampanie promocyjne. Stanowi element tworzonego indywidualnie dla marki języka, który sam w sobie stanowi jego część.

User Interface stanowić może również element key-visualu – charakterystycznego dla marki, powtarzalnego symbolu, łatwo zapadającego w pamięć i stanowiącego swoistą wizytówkę. Przykład ten jest szczególnie łatwo dostrzec u firm, których funkcjonowanie opiera się niemal bezpośrednio na popularności ich aplikacji. Wiedzą to serwisy streamingowe, globalni dostawcy jedzenia czy firmy transportowe, budując swoją osobowość marketingową wokół aplikacji właśnie.

Dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika może stanowić też w niektórych przypadkach narzędzie do optymalizacji np. produkcji. Warto bowiem pamiętać że rozwiązania o których tu piszemy odnoszą się również do np. paneli sterowania w zakładach produkcyjnych, zbieraniem danych wewnętrznych w korporacjach czy kontrolą oświetlenia i dźwięku w halach koncertowych. Podsumowując, UI może być nie tylko ułatwieniem, ale również świadczyć o naszym zrozumieniu procesów zachodzących wokół nas. Pozwala na zmaksymalizowanie kontroli przez użytkowników i błyskawiczną adaptację do nowych potrzeb, co najlepiej pokazuje jego znaczenie w codziennym życiu.

Jeżeli szukasz specjalistów, którzy zadbają o UI na twojej stronie internetowej, to jesteś w dobrym miejscu. Porozmawiajmy!

Author avatar
Orizon Group
Uwielbiamy jeść ciasteczka, więc na naszej stronie stosujemy pliki cookies.